Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:جمعه 18 آبان 1397-10:25 ق.ظ

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه "رینو" و "پلاستی" تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است. این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود 2000 سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ و موم استفاده می کردند. در آغاز قرن 19 یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!

قدمت رینوپلاستی مدرن به 50 تا 60 سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه 40 شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.


- بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ می کنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

- یک نکته مهم کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی می باشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل و تکرار سریالی آنها پس از عمل، وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص می شود.

- بیماران به موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین می رود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح می خواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند، در حالی که به این نکته توجه ندارند که با این کار، منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین می رود و بیمار دچار گرفتگی شدید بینی می شود.

- همچنین رسیدن به یک حالت مستحکم و غیر فرورفته برای وضعیت نیمرخ، یک هدف زیبایی شناختی مهم در رینوپلاستی(جراحی بینی) است .

- تغییرات جزئی پس از عمل بینی ممکن است ماه ها به طول بینجامد. پوست بسیار ضخیم وغنی از غدد سباسه و بافت زیر جلدی از نظر نتیجه عمل بینی در بدترین وضعیت قرار دارد. پوست ایده آل، بین پوست ضخیم و نازک می باشد. پس بیماران دارای پوست ضخیم باید صبر کنند تا پوست به سر جای خود برگردد.

عمل جراحی بینی به دو شکل باز وبسته انجام می شود و انجام عمل به هر روشی که پزشک تشخیص دهد بلامانع است.

هدف از جراحی زیبائی بینی، زیبا نمودن افراد مطابق با فرهنگ و سلایق جامعه است. در هر جامعه ای تعریف بینی زیبا متفاوت است. در تاریخ اولین کسی که اقدام به آنالیز صورت کرد، لئوناردو داوینچی بود. او توسط خطوط موازی صورت را  به سه بخش مساوی تقسیم کرد که به طور ساده از بالا به پایین شامل قسمتهای زیر می باشد:

1. از ابتدای پیشانی تا ابتدای بینی

2. از ابتدای بینی تا انتهای آن

3. از انتهای بینی تا چانه

بررسی زوایای بینی جزء لاینفک مراحل قبل از عمل رینوپلاستی است. برای رینولوژیست(متخصص بینی)، عکسهای گرفته شده از بیمار(شامل نماهای روبرو، رخ در حال لبخند، نیمرخ دوطرف، مایل دو طرف و قاعده بینی) مانند نوار قلب برای متخصص قلب است. همچنین از معیارهای مهم دیگر، تعیین زیبایی بینی زوایای مرتبط با آن می باشند.

- یکی از زوایای مهم در جراحی زیبایی بینی زاویه بین لب و خط خنده است که میزان سربالایی بینی را تعیین می کند. این زاویه در مردان باید 90 تا 100 درجه باشد، ولی در خانم ها به خصوص افرادی که کمی کوتاه قد می باشند این زاویه باید بیشتر باشد(100 تا 110).

- زاویه بین بینی و پیشانی، میزان زاویه بین قاعده بینی و پیشانی را نشان می دهد ومعمولاً در جراحی اقدام به عمیق کردن آن می شود.

از دیگر فاکتورهای زیباشناختی بینی میزان برجستگی آن یا پروجکشن است. معمولا برجستگی بینی افراد نرمال است ولی در بعضی افراد برجستگی بینی در آنها از حالت عادی بیشتر یا کمتر باشند. اغلب اوقات در جراحی بینی سعی می شود پروجکشن تغییر نکند.

قاعده بینی یا پره ها نیز مسئله مهمی است. بزرگی پره ها یا پهن بودن آن ها می تواند به وسیله کوچک کردن پره ها از طریق جراحی برطرف شود.

یکی از مهمترین و جذابترین امکانات در جهت انجام عمل رینوپلاستی بهتر، استفاده از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد، ضمن آنکه بسیاری از اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی قابل ردیابی است.  قبل از هر عمل رینوپلاستی، پزشک اقدام به گرفتن عکس دیجیتال می کند. معمولاً برای این موضوع، دوربین با وضوح تصویر بیش از 3 مگاپیکسل کافی است واین کار می تواند در مطب نیز انجام شود. آنالیز صورت به وسیله نرم افزار، بهترین اقدام است که توسط پزشک در مطب انجام می شود. این کار با نرم افزارهای آنلاین نیز قابل انجام است. معمولاً توسط پزشک یک عکس احتمالی از بعد از عمل با استفاده از نرم افزار به بیمار ارائه می شود. با این حال تاکید می شود که این عکس به هیچ وجه قطعی نبوده و نتیجه نهایی به نوع پوست و پاسخ بیمار به جراحی و همچنین تکنیک جراح بستگی دارد. در استفاده از روش کامپیوتری می توان تغییرات مورد نظر جراح و بیمار را در عکس ها اعمال نموده و باعث کاهش اضطراب بیمار از نتیجه رینوپلاستی شد. البته علاوه بر مزیت های ذکر شده، این عکس ها می توانند پیشنهاد کننده عمل های زیبایی دیگری مانند تقویت چانه نیز باشد. در هر عمل زیبایی بینی 8 تا 15 درصد شانس عمل مجدد(Revision) وجود دارد. بعد از عمل نیزگرفتن عکس مجدد به فواصل یک، سه، شش  و دوازده ماه ضروری است.

نیمرخ بینی در خانمها با قوس به درون بهتر است اما در آقایان پشت بینی صاف شکیل تر می باشد. در نمای نیمرخ به خصوص در بعضی خانمهای ایرانی چانه کوچک است و نیاز به تقویت چانه مشاهده می شود که حدودا 20 درصد افراد جامعه را شامل می شود. در پایان تاکید می شود که نتیجه نهائی عمل یکسال بعد مشاهده می شود و از هر گونه عمل جراحی مجدد مگر به صورت محدود تا یکسال بعد از عمل بهتر است اجتناب  شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

1- پس از جراحی بینی، تا وقتی به شما گفته نشده از فین کردن بپرهیزید و در صورت نیاز بینی خود را با دستمال کاغذی یا پارچه ای تمیز کنید.

2- در صورت نیاز پانسمان زیر بینی را با گاز استریل عوض کنید.

3- اسپلینت روی بینی و چسب روی بینی حدود یک هفته بعد از عمل جراحی بینی در مطب برداشته می شود به آن آسیب نزنید و آن را خشک نگه دارید.

4- از خوردن غذا هایی که جویدن طولانی می خواهد خودداری کنید. غیر این موضوع در هیچ موردی محدودیت غذایی ندارید.

5- بیش از حد معمول استراحت کنید و از ورزش و تماس جنسی خودداری کنید.

6- دندان هایتان را با مسواک نرم به ملایمت مسواک کنید و از دستکاری لب فوقانی بپرهیزید تا بینی بی حرکت بماند.

7- برای حداقل 10 روز پس از جراحی بینی از مکالمه تلفنی یا فعالیت اجتماعی بیش از حد بپرهیزید.

8- شما میتوانید صورت خود را بشویید ولی دقت نمایید پانسمان خیس نشود تا زمان برداشتن پانسمان از دوش تلفنی و وان برای استحمام استفاده کنید.

9- از لبخند زدن و خندیدن و حرکات بیش از حد صورت به مدت یک هفته اجتناب کنید.

10- به مدت یک هفته بعد از عمل بینی، لباس هایی بپوشید که از جلو یا عقب بسته می شود از پوشیدن یقه اسکی و تی شرت و پولیور اجتناب کنید.

11- از قرار گرفتن در معرض آفتاب و لامپ های پر نور بپرهیزید. گرما باعث تورم می شود.

12- برای یک ماه از شنا بپرهیزید.

13- تورم بعد از عمل جراحی بینی طبیعی است نگران نباشید این موارد در عرض دو یا سه هفته بهبود می یابد. رفع کامل تورم شش ماه زمان می خواهد.

14- کپسول سفالکسین و قرص سرماخوردگی بزرگسالان را هر شش ساعت مصرف کنید.

15- برای حداقل سه هفته عینک طبی یا آفتابی نزنید.

16- لنز های تماسی را می توان بعد از دو یا سه روز بعد از عمل جراحی بینی به کار برد.

17- پس از اینکه پزشک اسپلینت گچی روی بینی را برداشت پوست را با آب و صابون می توان شست و این کار را می توان با ملایمت انجام داد. زمانی که بانداژ بر داشته شد می توان از لوازم آرایشی استفاده کرد و برای پوشاندن تغییر رنگ پوست از لوازم آرایش استفاده کنید.

چسب زدن پس از جراحی بینی

چگونه بینی خود را بعد جراحی بینی (رینوپلاستی) چسب بزنیم؟

1- ابتدا به حمام بروید و چسب ها را با آب بشویید. هنگام شستشو دقت کنید چسب ها را نکنید. فقط با آب فراوان محل را بشویید و بگذارید چسب ها کاملاً خیس شود. سپس به دقت در حالی که آب روی صورتتان می آید، چسب ها را بردارید. هنگام برداشتن چسب ها باید از آسیب و خونریزی زیر جلدی جلوگیری کنید.

2- سپس به دقت محل را خشک کنید. بعضی اوقات به علت وجود چسب پوست چرب می شود، می توانید کمی محل را الکل بزنید و بگذارید خشک شود تا چربی پوست از بین برود و جوش ها کم شود.

3- چسب باریک بینی از نوع میکروپور آلمان تهیه کنید و بعد به ابعاد دو و نیم سانتی متر به دقت ببرید. همچنین چهار برش به طول 15 سانتی متر تهیه کنید. حالا میتوانید اقدام به چسب زدن نمایید.

4- ابتدا از بالای بینی شروع به چسب زدن کنید. هنگامی که پشت بینی را چسب می زنید، دقت کنید که چسب بعدی پنجاه درصد چسب قبلی را بپوشاند. دو لایه چسب از بالا به سمت نوک بینی طبق ترتیب ارائه شده بزنید.

 5- حالا نوبت چسب نوک بینی است، چسب 15 سانتی متری را طوری در دو طرف بینی بزنید که در نوک بینی بتوانید بینی را کاملا جمع کنید و حتماً سعی نمایید به سمت بالا کمی بینی را سر بالا کنید. دو بار در دو محل کمی متفاوت این کار را انجام دهید و بعد از آن با یک چسب 15 سانتی متری نوک بینی را به بالا بکشید. حالا تنها  کار مانده، مرتب کردن چسب ها و چیدن اضافات آن است.

6- یادتان باشد در جراحی بینی(رینوپلاستی) چسب زدن بسیار مهم است و بهتر است به مدت دو ماه هفته ای دو بار زیر نظر پزشکتان چسب بزنید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic